Laidojimo-imones.lt

Ką daryti?

Ką daryti mirus artimajam?
Susidūrus su artimojo netektimi, gali baiminti nežinojimas, kaip elgtis: kas vyks su velionio kūnu, kiek ir kokių veiksmų reikės atlikti artimiesiems. Norime jums padėti, todėl išsamiai aprašome viską, kas vyksta nuo mirties akimirkos iki laidotuvių. Čia rasite informacijos, kaip elgtis įvairiose situacijose skirtingomis aplinkybėmis.

Pirmas žingsnis: mirties fakto nustatymas
Mirties faktą visais atvejais turi patvirtinti ir užfiksuoti medikai arba policija. Jei artimasis mirė ligoninėje, nieko daryti nereikia – viskuo pasirūpins ligoninės personalas. Jei asmuo mirė ne ligoninėje, o namuose ar viešoje vietoje, reikia skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 (jei esate užsienyje – tos šalies bendrosios pagalbos telefonu). Tuomet atvyksta medikai ir policija, kurie patvirtina mirties faktą. Be abejo, jei jūsų nebuvo šalia tuo momentu, greičiausiai tais numeriais paskambins kiti asmenys.
Svarbu: jei kviečiami medikai ar policija, labai svarbu neliesti mirusiojo, kol mirties nekonstatuos medikai, o policija neapžiūrės įvykio vietos.

Jei artimasis mirė užsienyje: vos tik sužinojus rekomenduojame nedelsiant paskambinti nemokamos konsultacijos telefonu bet kuriai iš mūsų asocijacijos patikrintų įmonių, teikiančių visas paslaugas užsienio šalyse. Specialistai jus pakonsultuos apie konkrečios šalies ypatumus, tikėtinas išlaidas, tvarkas ir pareigas, padės išvengti nesusipratimų, kuo lengviau ir greičiau parsivežti artimojo palaikus į Lietuvą. Taip pat padės jums sutaupyti, nes lietuviškų įmonių teikiamos paslaugos beveik visada yra žymiai pigesnės nei paslaugų tiekėjų užsienio šalyje (kainų skirtumas kartais siekia ne 10–20%, o net 100–400%).

Tolimesnis procesas: kūno transportavimas laikinajam saugojimui ir mirties liudijimo išdavimas
Nustačius mirties faktą ir aplinkybes, mirusiojo kūnas turi būti pervežtas laikinajam saugojimui, kur bus iki mirties liudijimo išdavimo. Šiame etape viskas labai priklauso nuo mirties aplinkybių:

 1. Asmuo mirė ligoninėje
  Mirusiojo kūnas yra pervežamas į laikinojo saugojimo patalpą (morgą) – dažniausiai toje pačioje ligoninėje, nors gali būti pervežamas ir į kitą įstaigą. Lietuvoje ši paslauga visuomet yra nemokama. Užsienyje šios paslaugos (ne)apmokestinimas gali skirtis priklausomai nuo valstybės arba ligoninės. Mirties liudijimą jums išduos specialus ligoninės skyrius. Paprašykite, kad vietinis personalas pasakytų, kur jį rasti ir kokios jo darbo valandos.
 1. Asmuo mirė nesmurtine mirtimi namuose ar viešoje vietoje
  Medikams arba policijos pareigūnams nustačius, kad asmuo mirė nesmurtine mirtimi (nuo senatvės ar dėl ligos), jums reikia kreiptis į laidojimo paslaugų įmonę, kuri teikia mirusiųjų pervežimo iš namų ar kitos įvykio vietos ir laikino palaikų saugojimo paslaugas (tokių įmonių sąrašą galite rasti čia). Šios paslaugos visada yra mokamos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Lietuvoje dėl mirties liudijimo išdavimo reikės kreiptis į pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti gydytoją pagal mirusiojo gyvenamąją vietą. Užsienyje pasiteiraukite mirties faktą konstatavusių pareigūnų, kokia toje valstybėje mirties liudijimo išdavimo tvarka ir kur jums kreiptis.

Svarbu: ypač įdėmiai skaitykite dokumentus, kuriuos prašys pasirašyti pervežimo paslaugas teikianti įmonė. Kitaip neatsargumas gali pavirsti didelėmis finansinėmis išlaidomis, nes būsite priversti samdyti tik tą įmonę jūsų pageidaujamoms operacijos atlikti.

 1. Asmuo mirė nenatūralia mirtimi namuose ar viešoje vietoje
  Medikams arba policijos pareigūnams nustačius, kad asmuo mirė nenatūralia mirtimi, policijos pareigūnai iškviečia mirusiųjų pervežimo ekipažą. Juo mirusysis pervežamas į teisminės ekspertizės skyrių, kur atliekama ekspertizė mirties priežasčiai nustatyti. Lietuvoje nei už kūno pervežimą, nei už ekspertizę mokėti artimiesiems nereikia. Užsienyje dažniausiai taip pat, tačiau dėl viso pikto pasiteiraukite pareigūnų.
  Dėl mirties liudijimo išdavimo reikia kreiptis į teisminės ekspertizės skyrių kitą dieną po to, kai baigti tyrimai. jį išduoda teismo medicinos ekspertas.

Kai jau turite mirties liudijimą
Gavę mirties liudijimą, jau galite kreiptis į laidojimo, kremavimo ar tarptautines mirusiųjų pervežimo paslaugas teikiančią įmonę dėl jums reikalingų paslaugų organizavimo. Dabar jums svarbu apsispręsti, kaip norite atsisveikinti su velioniu, ir išsirinkti tinkamą įmonę (patarimus šiuo klausimu rasite čia). Toliau viskuo pasirūpins pasirinktos įmonės darbuotojai.